Wolontariat Miedzypokoleniowy | Skoordynuj Swój Wolontariat
784
page-template-default,page,page-id-784,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-9.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Skoordynuj Swój Wolontariat

SKOORDYNUJ SWÓJ WOLONTARIAT 

Zadanie, które jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ma na celu stworzenie podręcznika pn. „Podręcznik koordynatora wolontariatu sportowego”.  Po UEFA Euro 2012 TM obserwujemy znaczny spadek zainteresowania wolontariatem. Powodów jest kilka i mają różne podłoże. Jednym z najważniejszych jest fakt, że często organizatorzy traktują wolontariuszy jak pracowników, co jest niedopuszczalne. W podręczniku znajdą się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania organizatorów oraz potencjalnych wolontariuszy, opisane zostaną najczęściej popełniane błędy oraz odpowiedzi jak ich unikać.

Za nami spotkania koordynatorów wolontariatu. Był to intensywny czas dyskusji, pomysłów i pracy nad ideą podręcznika. Zastanawialiśmy się do kogo skierować nasze wydawnictwo, jaką formę mu nadać i co tak naprawdę jest najbardziej istotne w pracy koordynatora wolontariatu sportowego. Efekty naszych debat przedstawimy już niebawem w naszym „Poradniku”.

Poruszymy w nim wiele ważnych tematów, m.in. takich jak:

ORGANIZACJA (świadomość pracowników organizacji na temat wolontariatu; przygotowanie do współpracy z wolontariuszami),

SYLWETKA KOORDYNATORA (rola koordynatora; cechy i umiejętności, które powinien posiadać koordynator wolontariatu),

REKRUTACJE (sposoby tworzenia ogłoszeń; gdzie szukać wolontariuszy),

MOTYWOWANIE WOLONTARIUSZY (jak rozwijać i odpowiednio wspierać wolontariuszy; metody motywacji i ich skuteczność w poszczególnych grupach),

SYTUACJE KRYZYSOWE (czym wolontariusz Cię jeszcze zaskoczy; jak nie dopuścić do konfliktu w grupie i jak sobie z nim radzić, gdy już do niego dojdzie).

Nie próżnowaliśmy także w trakcie sezonu wakacyjnego  i postanowiliśmy pokazać kandydatom na koordynatorów wolontariatu, jak będzie wyglądać ich praca. We współpracy z Polskim Związkiem Futbolu Amerykańskiego, Polskim Związkiem Tenisa Stołowego oraz Polskim Związkiem Tenisowym pokazaliśmy jak wygląda praca koordynatora podczas dużych wydarzeń sportowych.

Teraz przed nami cykl spotkań promujących nasze wydawnictwo. Będziemy gościć w szkołach, uniwersytetach i centrach wolontariatu. Jeśli znają Państwo  placówkę lub grupę osób zainteresowana koordynacją wolontariatu zapraszamy do kontaktu: wolontariat@plfa.pl

Co mówili wolontariusze:

 

Weronika:

 

„Na wolontariacie sportowym byłam pierwszy raz i bardzo mi się podobało. Poznałam dużo fajnych osób, poznałam zasady gry w pingponga  i sędziowałam konkursy. Najbardziej podobała mi się atmosfera i kanapki:)”

 

Krzysiek

 

„Wolontariat sportowy jest dla mnie okazją do poznawana środowiska sportowego od środka. Dzięki  niemu mogę uczyć się jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach i zdobywać doświadczenie, która chce wykorzystać w przyszłości pracując przy organizacji podobnych imprez”

 

Iza

 

„Na wolontariat przyszłam bo potrzebowałam godzin do szkoły i namówiła mnie koleżanka ale bardzo mi się spodobało i już zgłosiłam się na inne wolontariaty. Spotkałam tu dużo nowych osób i bardzo dobrze się bawiliśmy”

Zadanie współfinansowane ze środków

Ministerstwa Sportu i Turystyki